Cyklistické tretry: Víte jak je vybrat?

Posted in Zdraví a životní styl.

Dnešní článek jsem se rozhodl věnovat cyklistickým tretrám, které jsou velmi oblíbené mezi cyklisty. Při použití tohoto druhu obuvi je nezbytné dovybavit vaše kolo speciálními nášlapnými pedály, do kterých botu zafixujete. Tím docílíte výrazného zvýšení efektivity a dosažení vyššího výkonu při jízdě na kole. Aby plnily tretry svou funkci, musíme vybrat ty správné.

tretry mtb northwave

Druhy cyklistických treter

  1. Silniční tretry,
  2. MTB tretry,
  3. Zimní tretry,
  4. Turistické tretry.

Silniční tretry

Pokud se podíváme na první druh, tedy tretry určené pro silniční použití, tak se vyznačují hladkou podrážkou. Z toho vyplývá, že v nich toho moc nenachodíme. Jejich konstrukce jim dodává vysokou prodyšnost boty a zároveň i tuhost podrážky. Při jízdě v dešti musíme myslet na to, že nejsou nijak zvlášť chráněny před působením těchto vlivů. Tyto tretry se hodí na skládací elektrokoloběžky.

MTB tretry

Tady je situace o poznání lepší, protože jsou konstruovány tak, že jsme občas nuceni z kola vysednout a jít po vlastních. K tomu je uzpůsobena hrubá podrážka se vzorkem. U vrcholných modelů jsme schopni ke vzorku připevnit dokonce i špunty pro lepší trakci v terénu. Svrchní část této obuvi je odolná vůči povětrnostním vlivům a zvýšenému otěru v nepříznivých podmínkách. Mohu doporučit tretry mtb northwave s výborným poměrem cena vs výkon.

Zimní tretry

Jak sám název napovídá, jedná se o tretry určené čistě pro jízdu v chladných zimních podmínkách. Cyklista nepřichází při nepříznivém počasí jako je mráz, déšť nebo sníh o komfort při jízdě na kole. Svrchní část je opatřena nepromokavý materiálem podobně jako MTB tretry. Dále je přítomna neoprenová manžeta až na kotník nebo výrazné zateplení.

Turistické tretry

Tyto tretry jsou určeny pro hobby cyklisty, kteří najedou méně něž 3000 km ročně. Z toho vyplývá, že budou turistické tretry měkčí a ohebnější než výše zmíněné modely. Vzhled tohoto druhu často připomíná normální sportovní obuv, lze s nimi "normálně" chodit.