Šperky ze zlata patří k těm nejhezčím

Posted in Krása a móda.

Schopnost zdobit se patří k lidstvu snad už od nepaměti. I jeskynní lidé se dle archeologických nálezů zdobily různými kůstkami. Ty byly samozřejmě v průběhu věků nahrazeny jinými materiály, hlavě tedy kovem. A kovy patří i dnes k nejpoužívanějším surovinám určených pro výrobu šperků.

zlato

 

Asi nejběžněji se používá stříbro, jelikož je relativně levné, dobře se zpracovává a vypadá hezky. I chirurgická ocel má něco do sebe, i když ozdobí z ní vyrobené se mohou pyšnit hlavně vysokou odolností proti poškození nežli kdovíjak výraznou zdobností.

Nejvíce ceněné jsou v tomto segmentu platina a hlavně zlato. Zlaté šperky odedávna značily vysoké postavení, a i když je dnes zlato přeci jen o něco levnější, než v dobách dávno minulých a ozdobu z něj si už může dovolit leckdo, stále se jedná o docela cennou, a hlavně ceněnou záležitost.

Nepodléhá korozi

Kovy jsou známé krom jiného i tím, že rezaví. Stejně jako chirurgická ocel, tak ani zlato však korozi nepodléhají. Pokud tedy necháte své zlaté šperky na nějakém vlhkém místě, nemusíte se obávat toho, že by se poškodily a ztratily na kvalitě.

Musí se však jednat o opravdové zlato, nikoliv pouze o pozlacenou ozdobu. V takovém případě malá vrstva zlata nedokáže dlouhodobě bránit tomu, aby se šperk ve vlhku nepoškodil.

Pokud jste dostali své zlaté šperky jako dárek a nejste si úplně jistí, jestli se skutečně jedná o pravé zlato nebo pouze napodobeninu, můžete takový dárek odnést k expertovi, který vám na základě zkoušek dá buďto zapravdu, nebo vám sdělí, že vaše pochybnosti byly liché.

Šperk jako dárek vždy potěší

Pokud dáte své partnerce k narozeninám nebo na Valentýna dárek v podobě zlatého šperku, buďte si jisti, že bude minimálně velice ráda. Žádná žena neodmítá šperky, natož pak šperky z tak kvalitního materiálu. Na rozdíl od jiných typů dárků, s tímto chybu udělat nemůžete nikdy.